Најважните иновации во iOS 12

Apple iOS 12: Најважните иновации на прв поглед Во јуни, Apple претстави во воведниот прв бета верзија на новиот оперативен систем iOS 12, кој може да се тестира од тогаш бесплатно. Објавувањето на финалната верзија се уште беше објавено за падот, но може да се очекува од средината на септември. Како и секој нов оперативен систем на Apple, iOS 12 ќе донесе голем број нови функции. Кои се, со кои уреди новата верзија е компатибилна и дали ажурирањето е вредно, ќе научите во следново:

Подобрување на ефикасноста

Суштинска компонента на новиот оперативен систем на Apple е значително зголемување на брзината. Камерата може да се отвори до 70% побрзо и тастатурата за да се прикаже до 50% побрзо, ако тоа е потребно, во согласност со Apple. Исто така мултитаскинг достигнување е да се подобри значително благодарение на iOS 12. Apple ветува двојно зголемување на брзината на приклучување за апликации под голем товар. Исто така е особено интересно што анимациите треба да бидат многу неспокојни, според Apple. Во iOS 12, лизгање, поместување помеѓу домашните екрани или апликации за одјавување во Task Manager треба да биде многу побрзо и неспокојно.

Новата функција Animoji

IOS 12, исто така, доаѓа со додаток на Memojis на Apple. Презентираниот на главната анимаџиска особено го убедува со фантастичен изглед на 3D. Покрај тоа, во рамките на новиот оперативен систем лесно можете да создадете своја сопствена анимаџии кои ја претставуваат вашата личност или расположение, а потоа да ги испратите преку "FaceTime" или "Messages". Што на прв поглед изгледа како трик може во иднина да биде нов начин на комуникација. Оваа функција би била особено корисна ако Apple во иднина ќе дозволи синхронизација на Animojis со апликации и игри, но тоа останува да се види. Покрај тоа, Apple исто така додава четири нови анимаџии, T-Rex, Ghost, Koala и Tiger со iOS 12. Во комбинација со откривање на лице и кога вашиот iPhone X го открива кога ќе herausstreckst јазик и zwinkerst, така што сега може да се одржи до-30 секунди со Animojis.

Родителска контрола за време на екранот за вашиот iPhone

Употребата на игри и апликации за социјални медиуми често не фасцинира толку многу што забораваме колку долго всушност седевме пред iPhone-от. Новата функција на времето на екранот на iOS 12 Ви покажува во одлична деталност која апликација ја користите колку време, колку пати сте го зедовте телефонот секој ден и која апликација ви испраќа колку известувања. Функцијата за време на екранот исто така доаѓа со многу други корисни алатки. На пример, можете да поставите време за вашите деца да трошат на одредени апликации и веб-страници. Покрај тоа, можете да поставите одредени временски периоди во кои е оневозможена употребата на поединечни апликации и функцијата за известување. Оваа функција има смисла особено за време на спиење. Можете да изберете кои апликации се оневозможени и кои не се. Функцијата на екранот за време можно е да се себе си и вашите деца се заштити од еден во долгата употреба на мобилни телефони на ден, со поместување ги drosselst насочени.

FaceTime - Целото семејство во видео разговор

Со iOS 12 Apple сега исто така нуди долгоочекувана иновација за FaceTime. За разлика од претходните верзии, сега можете да имате до 32 луѓе во една видео конференција. Ова лесно може да се стартува од групен разговор во пораките. Со цел да се следи голем број луѓе, Apple го додава приказот на фокус за групни повици, што автоматски го става лицето што зборува во центарот на повикот. Вашите повици се, исто така, криптирани од Apple, па вие не морате да се грижите за некој друг да слуша на повикувачите. Затоа, вашите разговори остануваат приватни и безбедни.

Пораки-Конечно, намали на лок

Големиот ноќен дел од iOS на Android претходно беше главно хаотичен заклучувачки екран во Apple. Известувањата се појавија случајно во недискриминирачки редослед на логото на заклучување и оставија многу неред, но тоа е завршено сега. Со iOS 12, Apple за прв пат воведува групирани пораки за заклучување, што го олеснува следењето на вашите пораки и потсетници. Покрај тоа, можете да ја користите опцијата за инстант прилагодувања за да наведете конкретни поставки за пораките во моментот на приемот. Понатаму, одредени пораки исто така може да бидат поставени како молчи стандардно, така што нема да бидете прекинати од известувања во важни моменти.

Зголемена реалност - уште еден чекор во иднината

Со iOS 12, Apple исто така го објави ARKit 2, што е понатамошен развој за доаѓањето со функцијата за зголемена реалност на IOS 11. Ова подобрување ви овозможува да испраќате објекти на AR преку е-пошта или порака за да можат да ги гледаат и пријателите. Исто така ново е мерење стан лентата со кои под IOS 12 растојанија може да се мери автоматски, така што лесно можете да дознаете колку е голема вашата соба е, колку простор ви треба за едно парче од мебел, или како многу боја ви е потребно за сликарство ѕид.

Подобрување за не вознемирувај

е мала, но корисни подобрување, кое, исто така, ќе бидат вклучени во надградба за iOS 12 дека функцијата "Не вознемирувај" на iPhone / iPad сега може да биде ограничено на одредено време. На пример, можете да го активирате само еден час, но и цела ноќ мирно да спиете. Покрај тоа, таа е исто така можно на функцијата "Не вознемирувај" да се активира само во одредена локација, како на вашето работно место, така што не може да биде нарушен за време на важен состанок. Ако повторно ја напуштите оваа локација, функцијата автоматски ќе се деактивира.

Апликација за попаметни фотографии

Со iOS 12, Apple, исто така, ја направи апликацијата за фотографии многу попаметна. Новиот ливче "За тебе" ќе ви покаже ретроспективи на уникатни моменти од вашата фото колекција и ќе предложи да ги споделите сликите со вклучени луѓе. Покрај тоа, iOS 12 ви дава можност да ги пребарувате вашите фотографии попаметни. На овој начин, ќе добиете интелигентни предлози за пребарување за настани, локации или луѓе пред крајот на процесот на пишување. Покрај тоа, RAW фотографии сега можат да бидат увезени на iPhone / iPad и уредувани таму со новиот оперативен систем. Ова ви овозможува да направите резервна копија и да управувате со суровите снимки на вашиот фотоапарат на вашите мобилни уреди во движење, без претходно да ги вчитате на компјутер или лаптоп.

Бенефиции камера

Исто така, во смисла на камера, Apple го утврдува со ажурирање на iOS 12. Пред сè, компанијата ветува подобра портретна светлина. Луѓето на сликата, па Apple извршен директор Тим Кук, сега ќе бидат признати од страна на камерата, а потоа да биде одвоена од животната средина, а со тоа обезбедува поголема длабочина на полето е создадена и снимките се да се дејствува на тој начин е многу поголем квалитет. Покрај тоа, за ажурирање на iOS 12 исто така, вклучува подобрување на QR код читач со него, така што QR кодови се полесно да се скенира во иднина.

Siri станува попаметен и повеќе индивидуализира

Под iOS 12, исто така, асистентот за јазик Сири од Apple е значително надграден. Особено интересна е функцијата за Siri кратенка. Со ова можете лесно да доделите кратенки или кодни зборови за конкретни акции до Siri. Така да можете да го направите со еден збор извршите голем број задачи, и на тој начин значително го забрзате работниот процес. Покрај тоа, програмерите сега можат да го користат SiriKit API за извршување кратенки преку асистентот за јазик и да ги интегрираат во нивните апликации. Преку iOS, Siri не е само повеќе индивидуализира, но исто така е попаметен. Таа сега може да преведе реченици на различни други јазици, да обезбеди факти за ѕвездите и да свети со хранливи знаења. Покрај тоа, асистентката за помош ви помага да ги барате вашите лозинки.

Повеќе безбедност на iOS 12

Apple го користи ажурирањето како додаток на перформансите и подобрувањата на системот, исто така, за затегнување на безбедноста за корисниците на Apple. Од особена важност во овој контекст е подобрената заштита за следење, што ги спречува веб-страниците да пристапуваат до поставките на Вашиот уред, за да можат да го префрлат насоченото рекламирање за вас. Понатаму, новиот оперативен систем е во состојба автоматски да креира силни лозинки кои се зачувани во приклучокот за iCloud и автоматски се внесуваат на потребната локација. iOS 12 исто така ви овозможува да ги споделите вашите лозинки со вашиот iPad, Mac или Apple TV.

Важни статисти

Новиот оперативен систем Apple, исто така, носи голем број важни додатоци со него. Тие вклучуваат ревизија на стан на Apple Книги, проширен спектар на информации за потрошувачката на батеријата, способноста да го контролираат вашиот таблета со нови гестови и долгоочекуваниот можност навигација апликации да ги синхронизирате, како што се Google Maps со CarPlay.

Компатибилност на новиот оперативен систем

Особено импресивен е што се чини дека Apple е многу важно да им овозможат на многу уреди со новиот оперативен систем. Значи ова е компатибилно на сите уреди на кои исто така се појави и iOS 11. Кои се овие, можете да видите дека тука:

iPhone

iPad

iPod-от

 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Плус
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Плус
 • iPhone 6s
 • IPhone 6s Plus
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Плус
 • iPhone SE
 • iPhone 5s
 • iPad Pro (2 генерација)
 • iPad Pro (1 генерација)
 • iPad (6 генерација)
 • iPad (5 генерација)
 • iPad воздух 2
 • iPad воздух
 • iPad мини 4
 • iPad мини 3
 • iPad мини 2
 • iPod touch (6 генерација)

Заклучок

Новиот iOS 12 ажурирање од мега-корпорацијата Калифорнија носи голем број на импресивни нови функции. Некои секако се уште се во зародиш и делуваат како малку значаен трик, но останува да се види колку далеку Apple ќе го прошири ова. Особено перформансите и системските подобрувања како Siri и групираните пораки донесуваат системска надградба одлучувачка предност и го прават ажурирањето на iOS 12 задолжително за секој корисник на Apple.


коментари
(Ве молиме најавете се / регистрирајте за да оставите коментар.)